istenenforum

atatürk,istenen,oyun,program,müzik,galatasaray,fenerbahçe,youtube,internet,sohbet,chat,messenger,sinema,film
 
AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yap  

Paylaş | 
 

 İsmail Cem vefat etti

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 202
Kayıt tarihi : 06/01/07

MesajKonu: İsmail Cem vefat etti   Çarş. Ocak 24, 2007 7:11 am


İsmail Cem vefat etti

Eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem, tedavi gördüğü İstanbul Cerrahi Hastanesi'nde 09.50'de hayatını kaybetti. Cem'in cuma günü Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verileceği açıklandı.


İsmail Cem, 26 Aralık'ta akciğer kanseri tedavisi için yatırıldığı İstanbul Cerrahi Hastanesi'nde 28 gün sonra hayatını kaybetti. Cem, 15 Ocak'ta enfeksiyon nedeniyle yoğun bakıma alınarak antibiyotik tedavisi görmeye başlamıştı. Cem, antibiyotik tedavisinin 8'inci gününde yaşam savaşını kaybetti.

İsmail Cem'in eşi Elçin Cem'i ilk olarak Dışişleri Bakanı Abdullah Gül arayarak başsağlığı diledi.

İSMAİL CEM HAKKINDA NE DEDİLER

İpek Cem (İsmail Cem'in kızı): Yaşama, insanlara, ilkelere bağlıydı. Bunlar babamın hayat prensibiydi. Dön dönemde "şuuru kapalı" dediler, ama değildi. Son ana kadar bilgisayarı, kalemi, kağıdı elindeydi. Elinde hala mürekkep izleri var. Bir kitap üzerinde çalışıyordu.

Prof. Dr. Erdal İnönü (Eski Başbakan Yardımcısı): Çok üzüldüm. Genç yaşta kaybettik. Çok değerli bir dostu kaybettik. Kendisi sosyal demokrasinin gelişmesi için çok çalıştı. Beraber ilk olarak UNESCO'da Paris'te çalışmıştık. Sonra partide beraber uzun yıllar çalıştık. Türkiye'nin komşuları ile özellikle Yunanistan ile arasındaki anlayış ortamının gelişmesine büyük katkılar yaptı. Dünya sorunlarına felsefeci ve sosyal bilimci bakışıyla yeni persfektifler getirirdi. Fikirlerini cesurca savunan bir politikacıydı. Siyasette uzlaşma arardı. Parti içinde de birlik ve uzlaşmadan yanaydı. Fikirlerini ve kendisini çok arayacağız.

Rauf Denktaş (Eski KKTC Cumhurbaşkanı): Büyük kayıptır. Sevecendi. Kıbrıs sorununun dengeler olmadan halledilemeyeceğini ortaya koydu. Federasyon istedi. Bu olmazsa iki ayrı bağımsız devletin olduğu konfederasyon fikrini ortaya attı. Kendisiyle Kıbrıs sorunu konusunda hiç görüş ayrılığına düşmedik. Kıbrıs sorununun halli için milli formülü ortaya attı ve büyük dirayetle savundu. Biz, o zamandan beri başımızı dik tuttuk. Ayrıca çok sevdiğimiz entelektüel biriydi.

Murat Başesgioğlu (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı): Değerli bir siyaset adamını kaybettik. Ailesine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Her şeyden önce çok iyi bir insandı, beyefendiydi. Türk siyasetinde sıra dışı bir insandı. Uzun siyaset yaşamında hakkında herhangi bir şaibe olmayan ender siyasetçilerden biriydi. Yapmış olduğu Dışişleri Bakanlığı çok kritik bir dönemde olmasına rağmen devletimizin hak hukuku açısından çok dirayetli bir bakanlık sergilemiştir. Maalesef uzun süredir yakalanmış olduğu hastalığa yenik düştü. Üzüntülüyüz. Ailesine ve milletimize başsağlığı diliyorum. En son Finlandiya'nın AB dönem başkanlığı sırasında Kıbrıs ile ilgili gelişmelerle ilgili olarak görüşünü almak için telefonla arayıp görüşünü almıştık.

İlter Türkmen (Eski Dışişleri Bakanı): Yunanistan Türkiye arasındaki dostluğun mimarıydı. 1999'dan beri Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkiler geliştiyse onun sayesinde oldu. Ayrıca yine aynı yıl Helsinki'de Türkiye'ye verilen AB üyeliğine adaylık statüsündeki rolü unutulamaz. Çektiği güzel fotoğraflar da ona hayranlık duyulması için başka bir nedendi.

Ercan Karakaş (Eski Kültür Bakanı): Cem, sosyal demokrat hareket için çok önemli bir insandı. Cem, Türkiye'de siyasetin kalite kazanmasına, sosyal demokrasinin modernleşmesine, etkili bir hale gelmesine çok büyük katkılar yaptı.
Siyasetçiliğinin yanı sıra iyi bir yazar ve düşünürdü. Gençlik yıllarında yazdığı “Türkiye'nin Geri Kalmışlığının Tarihi”, bize rehber oldu. Aydın Güven Gürkan'ın daveti üzerine aktif siyasete girdi.
TRT Genel Müdürlüğü var. O da bir büyük atılımdı Türkiye'de televizyon yayıncılığı için. Çok cesur kararlar aldı orada. Cem,Dışişleri Bakanlığı sırasında daima diyaloğu savundu. Dünya barışına katkıda bulunacak çalışmalar yaptı.

Fikret Bila (Milliyet): Büyük ve erken bir kayıp. Sosyal demokrasiye büyük katkıları oldu. Özellikle Türkiye koşullarına yönelik uyarlamalar üzerinde çalıştı. Centilmen kişiliğiyle Ecevit'in nezaket ekolüne en yakın siyasetçiydi. Herşeyden önce bir meslek büyüğümüzdü ve TRT'de unutulmaz bir dönem yaşattı.Taha Akyol (Milliyet): Fevkalade üzüldüm. Türkiye büyük bir evladını ve parlak bir beynini kaybetti. Eşi nadir görülen yüksek düzeyde bir düşünür ve entelektüeldi. Daha 35 yaşında "Türkiye'de Geri Kalmışlığın Tarihi" adlı eserini yazdı. Sanki profesyonel bir tarihçi gibi Osmanlı ile Türkiye Cumhuriyeti arasında köprü kurdu. Kemal Tahir'in etkisi büyüktür. “Yeni sol” terimini ilk kullanan ilk siyasetçidir. Siyasi felsefe açısından ileri düzeyi temsil eder.

Altan Öymen (Milliyet): Büyük kayıp. Siyasetçiliğinin yanı sıra basına hizmetleri de oldu. TRT Genel Müdürü olarak televizyona yeni bir hareket getirdi.. Eserleriyle, yazılarıyla siyasete ve sosyal demokrasiye katkısı oldu. Dışişleri Bakanı olarak Türkiye'yi dışarıda iyi temsil etti. Türkiye için büyük bir kayıptır.

Melih Aşık (Milliyet): 1982'de Güneş Gazetesi'nde birlikte çalıştık. Odalarımız yan yanaydı. Günde bir kaç kez karşılaşır konuşurduk. İyi bir insandı, ağzından kötü laf duymadım. Yazıları için sürekli düşünür, tartışır okurdu. Dengeliydi. Kendisi aleyhine yazanlara karşı da güler yüzlüydü. Aydın, entelektüel biriydi. Nazar değdi. Güzel bir insandı.Ayşenur Arslan (Kanal D Koordinatörü): Hastaydı, bu sonucu bekliyorduk. Şuuru açıktı. Hrant Dink'in ölümünü duydu diye bir duygu geçti içimden. Her halde bu ona son darbe olmuştu. Dengele bir siyasetçiydi. Son siyasi hamlesi başarılı olamadı, ama bu başka parametrelere bağlıydı. Değerli bir beyindi.

DMD'DEN BAŞSAĞLIĞI


Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD), yaptığı yazılı açıklamada, "Eski dışişleri bakanlarından, meslektaşımız İsmail Cem'in hayatını kaybettiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız" dedi. Açıklamada, Cem'in devlet adamlığına ve Türk dış politikasındaki önemli açılımlarına dikkat çekilerek, "Cem, dışişleri bakanlığı döneminde nezaketi ve alçakgönüllülüğüyle diplomasi muhabirlerinin gönlünde ayrı bir yere sahip olmuştur" denildi. DMD, Cem'in ailesine ve sevenlerine başsağlığı, merhuma da Allah'tan rahmet diledi.

GAZETECİ SİYASETÇİ

Dışişleri eski Bakanı İsmail Cem, 1940’da İstanbul’da doğdu. Cem, 1959’da İstanbul Robert Koleji’nden, 1963’te Lozan Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1981’de Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü’nde “siyaset sosyolojisi” dalında master yapan Cem, 1963’den itibaren çeşitli gazetelerde yazı işleri müdürlüğü, genel yayın müdürlüğü yaptı. Cem, 1971-1974 yılları arasında Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şubesi Başkanlığı’nı yürüttü.

TRT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUHALEFETİ RAHATSIZ ETTİ

1974-1975 yıllarında Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü’nde görev yapan Cem'in Türkiye gündeminde geniş şekilde yer alması TRT Genel Müdürlüğü’ne atanması ile oldu. Milliyet Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaparken, 14 Şubat 1974'te göreve gelen Cem, TRT'de yeniliklere imza attı.

Cem, genel müdürlüğe geldiğinde yaptığı ilk konuşmada, "Yeni çalışma döneminin kültür anlayışında öncelik Türkiye kültürüdür, halkın kültürdür; bunun çağımızda aldığı ve alacağı biçimdir" dedi. Cem'in uygulamaları ve yaptığı atamalar dönemin muhalefeti tarafından tepkiyle karşılandı.

Adalet Partisi (AP) Genel Başkanı Süleyman Demirel, “TRT'nin Ulus gazetesinin durumuna getirilmek istediğini” iddia etti. 12 Nisan 1975 seçimlerinde güvenoyu alan Demirel başkanlığındaki "Milliyetçi Cephe" hükümetinin ilk uygulamalarından birisi 16 Mayıs 1975'te Cem'i görevden uzaklaştırmak oldu. Yargıya giden Cem, Danıştay tarafından göreve iade edildi ancak kendisi gazeteciliğe dönmeyi tercih etti.

YILDIZI DIŞİŞLERİ’NDE PARLADI

Cem, 1987 ve 1991 seçimlerinde İstanbul'dan, 1995 seçimlerinde Kayseri'den milletvekili seçildi.

1987-1996’da Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) ve Batı Avrupa Birliği (BAB) Asamblesi üyeliklerine seçilen Cem, 1989-1991 ve 1993-1995 tarihleri arasında AKPM Sosyalist Grubu Başkan Vekilliği’ne seçildi. 1996’da ise, AKPM ve BAB Asamblesi Türk Parlamenter Grubu Başkanlığı’na görevine geldi.

1995’de 50. Hükümet döneminde Kültür Bakanlığı yapan Cem, 30 Haziran 1997’de kurulan 55. Hükümet’te Dışişleri Bakanlığı görevine atandı.

TÜRK-YUNAN DOSTLUĞUNU SAĞLADI

Cem, özellikle Yunanistan Dışişleri eski Bakanı Yorgo Papandreu'yla kurduğu samimi diaologla Türk-Yunan yakınlaşmasında etkin rol oynadı. Cem, AB’ye üyelik sürecindeki başarılı politikası ile de dikkat çekti.

BAYKAL’IN BAŞDANIŞMANIYDI

Cem, 5 yıl kadar sürdürdüğü bu görevden Temmuz 2002’de istifa edip Yeni Türkiye Partisi’ne (YTP) katıldı ve bu partinin genel başkanlığına getirildi. Ancak YTP kuruluşunda yakın temas halinde bulunduğu ve Ecevit hükümetinden istifa etmesinde etkin olan Devlet eski Bakanı Kemal Derviş’in YTP’ye katılmaması Cem’de hayal kırıklığı yarattı.

YTP’nin 2004’te CHP’ye katılması üzerine Cem’in genel başkanlık görevi sona erdi. Cem, CHP’ye geçtikten sonra Baykal’ın başdanışmanı olarak görev aldı ve Parti Meclisi (PM) üyeliğine seçildi.

FANATİK GALATASARAYLI’YDI

İnternette zaman geçirmekten hoşlanan Cem, koyu Galatasaray taraftarlığı ile tanınıyordu.

"Akvaryum balıkçılığı" ile de ilgilenen Cem’in İstanbul’daki cüce ağaçlarla da ilgileniyordu. Klasik Türk ve Batı müziği dinleyen Cem, Doğu-Batı Enstitüsü tarafından, Türk-Yunan dostluğuna katkılarından dolayı 3 Mayıs 2000'de Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'yla birlikte "Yılın Devlet Adamı Ödülü", Türkiye'ye yaptığı başarılı hizmetlerden ötürü de Türk Kalp Vakfı tarafından "Sakıp Sabancı İyi Kalp Ödülü" ne layık görüldü.

Cumhuriyet tarihinin en uzun görev yapan 4. dışişleri bakanı olan Cem, tedavisi sırasında eşi Elçin Cem çocukları İpek ve Kerim ile torunlarından destek aldığını her fırsatta dile getiriyordu.

Hürriyet
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://istenenforum.niceboard.com
 
İsmail Cem vefat etti
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İsmail yk- Eskisi Gibi Gitar Akorları...

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
istenenforum :: istenenforum Karışık :: Güncel-
Buraya geçin: